Cesta z Boleradic do Kukle je v majetku městyse Boleradice a patřila po staletí mezi důležité spojnice s okolními obcemi. Také představovala hlavní a nejkratší cestu do nejbližšího města, do Hustopečí. Lidé tudy chodili na trhy, hledat nájemnou práci, sbírat dřevo, byliny či houby. V druhé polovině 20. století ovšem začala ztrácet na významu, po násilné kolektivizaci ji lidé přestali využívat i jako cestu ke svým ztraceným políčkům, a tak byla tato kdysi živá tepna zaorána.

Práce na obnovení cesty začaly na jaře roku 2021, kdy se členové sdružení Boleradické cesty k lesu usnesli na potřebě obnovy cesty. Koncem dubna získali podporu pro projekt a příslib pomoci od radních městyse při jeho následné realizaci. Následně získali i souhlas nájemce, načež byla cesta odborně geodeticky vytyčena.

Podél cesty se členové sdružení rozhodli vysadit nové, druhově pestré, ovocné stromořadí. Ovocné stromy totiž představují mnoho benefitů. Kvetoucí stromořadí je nejen fotogenické, ale také poskytuje opylovačům, a hlavně včelám, na jaře tolik potřebný nektar a pyl. V průběhu léta, podzimu a zimy pak pocestným, ale i lesním zvířatům stromy poskytnou drobné a chutné občerstvení. Mix odrůd zajistí postupné kvetení, dozrávání i sklizeň plodů a také větší odolnost celého stromořadí.

Nacestě naleznete několik laviček a tři informační tabule:

Druhové složení stromořadí a patroni stromů:

Jabloň zimní ‚Jonagold‘
Malus domestica ‚Jonagold‘
Pozice N01, Patron stromu:
Alena a Bohuslav Chalupovi

Jonagold je zimní odrůda jabloně, která vznikla v USA křížením odrůd Jonathan a Golden Delicious. Stromy rostou bujně a vytváří široce rozložité koruny zahuštěné dlouhým plodným dřevem. Plody jsou středně velké až velké, kuželovitého tvaru, se zelenožlutou slupkou překrytou červení.

Pološvestka ‚Valor‘‘
Prunus domestica ‚Valor“
Pozice N02,
Strom svatého Isidora,
patrona zemědělců, dobré úrody
a ochránce proti suchu 

Odrůda ‚Valor‘ je pozdní druh pološvestky z čeledi růžovitých. Má velký plod velikosti menšího jablka, je podlouhlý, široce vejčitý, má modro-fialovou barvu a velikost 35-40 mm. Kvete od dubna do května. Slupku má silnou, ojíněnou, dužinu měkkou, šťavnatou, zeleno-žluté barvy, dobře oddělitelnou od pecky. Zraje na konci srpna.

Hrušeň Vienská
Pyrus communis*
Pozice N03, Patron stromu:
Rodina Veselá

Viennská je chutná odrůda i do vyšších poloh. Plody jsou střední až velké, kuželovité. Chuť mají příjemně sladce navinulou, aromatickou, výbornou. Sklizňová zralost nastává ve druhé polovině září, konzumně dozrává za 7–10 dnů.

Jabloň zimní ‚Šampion‘
Malus domestica ‚Šampion‘
Pozice N04
Strom svatého Kryštofa,
patrona poutníků

Šampion je zimní odrůda jabloně vyšlechtěná v ČR křížením odrůd Golden Delicious a Coxova reneta. Stromy rostou středně bujně a vytváří kulovité koruny, zahuštěné krátkým plodným dřevem. Plod je středně velký, kulovitého tvaru, slupka je tenká, hladká a ojíněná, zelenožluté barvy s fialovým žíháním. Plody se sklízí koncem září, konzumně dozrávají v listopadu.

Švestka „Čačanska lepotica“
Prunus domestica’Čačanská lepotica‘
Pozice N05, Patron stromu:
Jiří Víteček

Odrůda vyšlechtěna v Jugoslávii a zaregistrovaná roku 1991 jako křiženec odrůd Wagenheimova x Požegača. Plody jsou velké, oválné, tmavě modré silně ojíněné. Dužina je tuhá, zelenavá až nažloutlá, šťavnatá dobře odlučitelná od pecky. Plodnost je velká a pravidelná.

Hrušeň zimní ‚Dicolor‘
Pyrus communis ‚Dicolor‘
Pozice N06, Patron stromu:
Jaroslav a Jarmila Vítečkovi

Hrušeň ‚Dicolor‘ – červenoplodá odrůda hrušně. Velmi odolná proti nízkým teplotám, stejně tak i proti strupovitosti. Plody jsou atraktivního vzhledu, středně velké, hruškovité. Zelenožlutá slupka je překryta zářivou červenou, a to téměř po celém povrchu. Dužnina je bílá, máslovitá a velmi šťavnatá. Plody sklízíme začátkem října, ke konzumu jsou zrale v listopadu.

Jeřáb Oškeruše
Sorbus domestica
Pozice N07, Patron stromu:
Pavel a Květa Vítečkovi

Jeřáb oskeruše je opadavý, ovocný strom, dorůstající výšky 15 m. Původnost druhu u nás je nejasná, snad jen na jižní Moravě může být z části původní, většina výskytů je však pozůstatkem starých výsadeb. Plody obsahují mnoho vitamínů, minerálů a jiných zdraví prospěšných látek. Sklizeň začíná začátkem září.

Třešeň ‚Napoleonova‘
Prunus avium ‚Napoleonova‘
Pozice N08, Patron stromu:
Roman Třeštík

Napoleonova je pozdní pestrá cizosprašná chrupka vyšlechtěná v Německu. Růst je velmi bujný, v plné plodnosti střední. Stromy vytváří vysoce kulovitou až rozložitou korunu, dosti hustě zavětvenou. Plod je středně velký, kulovitého tvaru se středně tlustou slupkou žluté a červené barvy.Plody zrají v 5. třešňovém týdnu (1. polovina července).

Pološvestka pozdní ‚Stanley‘
Prunus domestica ‚Stanley‘
Pozice N09
Na památku Janu Horákovi

Stanley je pozdní samosprašná pološvestka vyšlechtěná v USA. Plod je velký, podlouhlý, slupka je pevná, fialově modrá, ojíněná. Dužnina je zelenožlutá, středně pevná, šťavnatá, dobře odlučitelná od pecky, navinule sladké chuti. Plody se sklízí na přelomu srpna a září.

Jabloň zimní ‚Golden Delicious‘
Malus domestica ‚Golden Delicious‘
Pozice N10, Patron stromu:
Naďa Lukášová s rodinou

Golden Delicious je zimní odrůda jabloně, která vznikla v USA jako náhodný semenáč. Plody jsou středně velké, kuželovitého tvaru s žebry, se zelenožlutou, později žlutou slupkou, která je tenká, suchá a bývá pokryta rzivými lenticelami. Plody se sklízí v říjnu, konzumně dozrávají v prosinci.

Hrušeň máslovka Dielova
Máslovka Poděbradská, Kočičí hlava
Pozice N11, Patron stromu:
Jana Kahounová

Dosud nemáme vděčnější hrušky a proto přednost jí přiznávaná jest zcela oprávněna. Původu jest belgického a pro svoje znamenité vlastnosti velice se po Evropě rozšiřovala. Ovoce rodí velké, až velmi velké, tvaru hruškovitého. Barva plodu jest světle zelená, později zlatožlutá. Uzrává v listopadu a udrží se do vánoc.

Třešeň raná – srdcovka ‚Karešova‘
Prunus avium ‚Karešova‘
Pozice N12, Patron stromu:
Manželé Rychlíkovi

Karešova je raná tmavá cizosprašná srdcovka pocházející z ČR. Růst je velmi bujný, stromy vytváří velkou korunu, která je kulovitá a zahuštěná. Plod je středně velký až velký, srdčitého tvaru se slupkou lesklou, tenkou, tmavě červenou, posetou drobnými světlými tečkami. Plody zrají ve 2. třešňovém týdnu (polovina června).

Jabloň Spartan
Malus domestica ‚Spartan‘
Pozice N13, Patron stromu:
x

Jabloň Spartan je raně zimní odrůda vyšlechtěna v Kanadě. Jedná se o křížence Mc Intosh a Newton. Plody jsou středně velké, kulovitého tvaru, základní barva je zelenavá zcela překrytá karmínovou červení. Dužina je bílá, sladce navinulá, středně šťavnatá a aromatická. Sklízí se začátkem října, do konzumní zralosti se dostává v listopadu.

Hrušeň letní ‚Williamsova‘
Pyrus communis ‚Williamsova‘
Pozice N14, Patron stromu:
Luděk, Ilona, Kristýnka a Adélka Horákovi

Williamsova je letní odrůda hrušně původem z Anglie. Plod na středně dlouhé stopce je středně velký, dlouhý až kónický, zelený, později žlutý s nevýrazným červeným líčkem. Slupka je tenká a hladká. Dužnina je bílá, sladce navinulá, aromatická a velmi šťavnatá. Sklizeň probíhá na přelomu srpna a září, plody se okamžitě konzumují.

Jeřáb Oškeruše
Sorbus domestica
Pozice N15, Patron stromu:
Iva Kahounová

Jeřáb oskeruše je opadavý, ovocný strom, dorůstající výšky 15 m. Původnost druhu u nás je nejasná, snad jen na jižní Moravě může být z části původní, většina výskytů je však pozůstatkem starých výsadeb. Plody obsahují mnoho vitamínů, minerálů a jiných zdraví prospěšných látek. Sklizeň začíná začátkem září.

Jabloň zimní ‚Rubinola‘
Malus domestica ‚Rubinola‘
Pozice N16, Patron stromu:
Dana a Ladislav Kolbabovi

Rubinola je zimní odrůda jabloně vyšlechtěná v ČR křížením odrůd Rubín a Prima. Plod je středně velký, ploše kulovitého tvaru, slupka je tenká, hladká a lesklá, žlutavé barvy, překryté červeným žíháním. Dužnina je nažloutlá, středně šťavnatá, nasládlá a aromatická. Plody se sklízí koncem září, konzumně dozrávají v prosinci.

Švestka WANGENHEIMOVA
Prunus domestica ‚Wangenheimova‘
Pozice N17, Patron stromu:
Marek Třeštík

Slivoň WANGENHEIMOVA je samosprašná pološvestka, která je nenáročná na pěstování. Plody středně velké, s tmavomodrou slupkou, ojíněné, v případě teplého dlouhého podzimu i aromatické, vhodné pro konzum i na zpracování. Zraje začátkem září.

Jabloň zimní ‚Julie‘
Malus domestica ‚Julie‘
Pozice N18, Patron stromu:
Vaneska Kabelová

Raná letní jabloň, pěstitelsky nenáročná, vhodná do všech oblastí, kde se obvykle jabloně pěstují. Odrůda plodí plody střední velikosti, pravidelného ploše kulovitého tvaru, červeně zbarvené. Slupka je pevná, silná, hladká a slabě mastná, ukrývá jemnou, tužší, středně šťavnatou a aromatickou dužninu. Sklizňová zralost nastává ve druhé polovině července.

Třešeň středně raná ‚Van‘
Prunus avium ‚Van‘
Pozice N19, Patron stromu:
Rodina Brablíkova

Van je pozdní tmavá cizosprašná chrupka vyšlechtěná v Kanadě. Plod je velký, ledvinovitého tvaru, se středně tlustou slupkou tmavě karmínové barvy se světlými tečkami a čárkami. Dužnina je červená až karmínová se světlými žilkami, navinule sladké, aromatické chuti. Plody zrají v 5. třešňovém týdnu (polovina července).

Hrušeň ‚Pařížanka‘
Pyrus communis ‚Pařížanka‘
Pozice N20, Patron stromu:
Rodina Havránkova 

„Comtesse de Paris“ je francouzská zimní hrušeň. Plod je střední až velký, dužnina šťavnatá a sladká. Slupka má zelenou barvu s rezavými lenticely. Sklízí se koncem října.

Jabloň ‚Royal Gala‘
Malus domestica ‚Royal Gala‘
Pozice N21, Patron stromu:
Pavol Farkaš

Royal Gala patří k nejoblíbenějším druhům jablek na světě. Pochází z Nového Zélandu a vzešla z křížení odrůd Golden Delicious a Cox’s Orange Pippin. Jablka mají nápadnou, atraktivní slupku sytě červené barvy s žlutooranžovým žíháním. Jsou velmi šťavnatá, sladká a aromatická. Dozrávají od poloviny podzimu.

Pološvestka – pozdní ‚Gabrovská‘
Prunus domestica ‚Gabrovská‘
Pozice N22,
Na památku Mirkovi Vašíčkovi
*1945 †2021

Odrůda ‚Gabrovská‘ byla vypěstována v Bulharsku křížením druhů ‚Kjustendilská‘ a ‚Montfortská‘. Plody má tmavě modré barvy, jsou velké, oválné, šťavnaté, jsou mírně navinule sladké, mírně aromatické. Dobře se oddělují od pecky. Dozrává na začátku září.

Hrušeň letní ‚Clappova červená‘
Pyrus communis ‚Clappova červená‘
Pozice N23, Patron stromu:
Rodina Horákova, Bratislava

Clappova červená je červená mutace staré americké letní hrušky Clappova máslovka. Patří mezi nejkvalitnější máslovky. Jsou mimořádně chutné a aromatické. Řadí se mezi letní oddrůdy, sklízet je možné od poloviny srpna do konzumní zralosti se dostává v září.

Jabloň letní ‚James Grieve Red‘
Malus domestica ‚James Grieve Red‘
Pozice N24, Patron stromu:
Božena a Zdenek Masaříkovi

James Grieve Red je letní odrůda jabloně vyšlechtěna v Anglii. Plod je středně velký, kuželovitého tvaru s tenkou, hladkou, lesklou slupkou zelenožluté barvy s červeným žíháním. Dužnina je krémové barvy, jemné konzistence, středně šťavnatá, navinule sladká, aromatická. Plody se sklízí od poloviny srpna, konzumně zrají ihned.

Třešeň pozdní – chrupka ‚Lapins‘
Prunus avium ‚Lapins‘
Pozice N25, Patron stromu:
Rosívalovi & Káňovi

Lapins je pozdní, samosprašná chrupka. Plody jsou středně velké, srdcového tvaru, mahagonově červené barvy a dozrávají koncem června až začátkem července. Jsou odolné vůči praskání. Dužnina je tuhá, středně šťavnatá a sladká.

Mandloň obecná
Prunus dulcis
Pozice N26, Patron stromu:
Lenka a Honza Maryškovi

Pochází ze severní Afriky a západní Asie. Pěstuje se v teplých oblastech Evropy, v okolí Středozemního moře zplaňuje. Po druhé světové válce byly na Moravě vysázeny poměrně rozsáhlé mandloňové sady, z nichž na konci 20. století zůstaly jen dva malé sady s necelou tisícovkou mandloní a společnou rozlohou asi 4,5 ha, které jsou městem Hustopeče udržovány jako turistická atrakce.

Mandloň je keřovitá nebo stromovitá rostlina dosahující výšky 5 metrů. Vytváří široké, mírně převislé, zahuštěné koruny ve tvaru kruhové výseče.

Hrušeň letní ‚Krvavka‘
Pyrus communis ‚Krvavka‘
Pozice N27, Patron stromu:
Šemorovi a Chalupovi

Hrušeň letní ‚Krvavka‘ je součástí poměrně široké čeledi Rosaceae – růžovité. Tato velmi stará odrůda plodí malé až středně velké plody kuželovitého tvaru s růžovou až načervenale zbarvenou dužinou. Hrušky se vyznačují středně tuhou, středně šťavnatou, jemnou dužinou s vynikající kořeněnou chutí. Dozrává na konci srpna až začátkem září, je mrazuvzdorná a dlouhověká.

Mandloň obecná
Prunus dulcis
Pozice N28, Patron stromu:
Na památku Jiřímu Ryzímu

Pochází ze severní Afriky a západní Asie. Pěstuje se v teplých oblastech Evropy, v okolí Středozemního moře zplaňuje. Po druhé světové válce byly na Moravě vysázeny poměrně rozsáhlé mandloňové sady, z nichž na konci 20. století zůstaly jen dva malé sady s necelou tisícovkou mandloní a společnou rozlohou asi 4,5 ha, které jsou městem Hustopeče udržovány jako turistická atrakce.

Mandloň je keřovitá nebo stromovitá rostlina dosahující výšky 5 metrů. Vytváří široké, mírně převislé, zahuštěné koruny ve tvaru kruhové výseče.